Tinylab - budík s nastavením | Tatatiti

Arduino budík na desce Tinylab

Úvod

Dnes vám povím o svém budíku založeném na desce Tinylab. Program jsem vyvinul asi před půlrokem a čas od času jsem ho vylepšil (první verze neměla datum na sedmisegmentovém displeji ani zhasínání displeje, ani časovač, ani menu, měla jen budík a hodiny). K Tinylabu jsem se dostal asi před rokem, pár věci jsem na něm naprogramoval a potom přišel tento budík.

Tinylab

O desce Tinylab se můžete podrobněji dočíst v jiném článku, a proto ji zde popíšu jen stručně. Je vybavena znakovým LCD displejem, ovládaným přes I2C. Kromě něj můžete svá data zobrazovat na 7segmentovém displeji honed pod ním. Tento displej je čtyřčíslicový a je ovládán driverem MAX7219, který je schopný ovládat až osmičíslicový displej anebo matici světelných diod. Dále je Tinylab vybaven čtyřmi LED a čtyřmi tlačítky. Tato tlačítka jsou přímo pod LEDkami, takže může každá LED signalizovat stisk tlačítka. Potom je na desce připájen RTC modul, který měří čas, vestavěná EEPROM, potenciometr, teplotní čidlo, SD slot, fotorezistor, rotační enkodér, slot na bezdrátový modul XBee, slot na Wi-Fi modul ESP8266 a slot na bezdrátový modul NRF24Lxx. Nakonec je na desce pinová lišta pro zasunutí BlueTooth modulu HC-06, aktivní buzzer, a relé.

Budík

Já jsem si na desce Tinylab naprogramoval budík s časovačem, vibračním motorkem, možností nastavení hlasitosti buzení, posíláním časového signálu, ukládáním nastavení do interní EEPROM... Tento budík má spoustu funkcí a mou vlastní knihovnu. Využívá knihovnu Timing, na časování. Nastavení je zabezpečeno PINem uloženým v EEPROM paměti, a pokud zadáte PIN, a dostanete se v nastavení na "Direct memory", tak najdete buňky 12,13, 14, 15 a do nich v tomto pořadí zadáte svůj PIN. Při prvním spuštění tohoto kódu je ovšem třeba do EEPROM na místo pinu nastavit třeba 1234, protože tam bývají nesmyslné hodnoty. Tento program ještě nebyl hotový, protože jsem chtěl přidat ještě tajné servisní menu, které spouští vždy servisní služba (kdyby se budík prodával) a v něm nastaví výchozí PIN, pokud majitel neví, kde je PIN, a nedopatřením si ho špatně nastaví. Do servisního menu by se mohla přistupovat např. podržením obou krajních tlačítek a následným stisknutím toho levého. Budou v něm volby jako Resetovat PIN, Factory reset (ten je i v hlavním menu, ale to nebude přístupné) a samozřejmě zase přímý přístup do EEPROM. Při podržení levého tlačítka déle než 1,5 sekundy se dostanete do nastavení časovače. Pokud levé tlačítko podržíte déle než 5 sekund, tak se dostanete na zadání PINu a pokud ho zadáte správně, tak se objeví potvrzovací nabídka na servisní menu. V něm jsou tyto volby: Jak vidíte, v menu je toho víc než dost. Nastavení spousty věcí, PIN a podobně. Pokud by se tento budík prodával, tak asi ho budou mít dva lidé nastavený dost jinak.

Závěr

Jelikož program od budíku se ztratil při poruše flash disku, tak v dalším vývoji pokračovat nebudu. Současný program je nahraný do Tinylabu, a pokud ho odstraním, tak bude navždy ztracený i zkompilovaný kód. S dalšími články o budíku tedy nemůžete počítat.

Novinky

Nové návody pro Nextion

V budoucnosti můžete na tomto webu očekávat také návody pro displej Nextion. V současnosti pracuji na meteostanici s ukládáním dat na tomto serveru.

Fórum opět spuštěno

5. prosince jsem zjistil, že roboti nepřistupují tak často, aby mohli způsobit nějaký problém s výkonem webu. Proto jsem se rozhodl fórum znovu aktivovat.

Redesign tmavého režimu

Na počátku prosince jsem provedl redesign tmavého režimu. Menu je nyní tmavší, stejně jako pozadí stránky. Pozadí textu je také tmavší. Rozložení prvků je stejné, jako dříve.

Podezření na DDoS

Asi osmého listopadu 2022 jsem zaznamanal prudký vzestup návštěvnosti. V logu jsem zjistil, že jde pravděpodobně o robota, který přistupuje na fórum. Proto jsem fórum dočasně deaktivoval.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


add_commentNový komentář close

login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací