Arduino – blikání LED (první projekt s Arduinem)

V tomto tutoriálu se naučíme blikat LEDkou pomocí Arduina. Jde o typický "Hello World" projekt ve světě embedded zařízení. U počítačů tento program vypíše na obrazovku nápis Hello World, u embedded zařízení zabliká
LED
Z angličtiny Light Emitting Diode. Označuje polovodičovou diodu emitující světlo. Existují také speciální světelné diody emitující infračervené nebo ultrafialové světlo.
Zdroj: Slovníček pojmů
LED
.

Hardware
Pojem hardware označuje fyzickou výbavu počítače, arduina nebo projektu. Například u PC je to třeba hard disk, procesor, RAM paměť...
Zdroj: Slovníček pojmů
Hardware

Teď budeme zapojovat a chystat hmotné věci, jako jsou dráty, dioda, nebo odporník. Pokud máte LED, odpor 330 Ω a propojovací kabely, tak si můžete zapojit obvod podle obrázku dole a sledovat blikání své LED. Pokud nic zapojovat nechcete, tak můžete místo své LED sledovat LED na desce Arduina označenou písmenem L.

Zapojení

Seznam součástekSoftware
Software označuje program, který se dá vyměnit, upravit, přeprogramovat a po jehož smazání bude zařízení i nadále fungovat. Softwaru taky někdy říkáme program.
Zdroj: Slovníček pojmů
Software

Zde je kód pro Arduino. (Pokud jste použili vestavěnou LED, nahraďte číslo pinu 2 ve funkcích digitalWrite a pinMode číslem pinu 13.) Zkopírujte ho nebo vepište do Arduino
IDE
IDE (Integrated Development Environment) Integrované vývojové prostředí je toto: v jednom okně máte textový editor se zvýrazněním syntaxe, kompilátor a uploader.
Zdroj: Slovníček pojmů
IDE
Vývojové prostředí (zkratka IDE, anglicky Integrated Development Environment) je software usnadňující práci programátorů, většinou zaměřené na jeden konkrétní programovací jazyk. Obsahuje editor zdrojového kódu, kompilátor, případně interpret a většinou také debugger.
Zdroj: Wikipedie
IDE
:
void setup () {  pinMode(2, OUTPUT); //Nastav pin 2 jako výstup } void loop () {  digitalWrite(2, HIGH); //Na pinu 2 nastav hodnotu HIGH  delay(1000);           //Počkej 1 sekundu (1 x 1000 = 1 = jedna vteřina)  digitalWrite(2, LOW);  //Na pinu 2 nastav hodnotu LOW  delay(1000); }
Zapojte
USB
USB je zkratka z angličtiny (Universal Serial Bus) čili univerzální sériová sběrnice. Kromě toho jde také o standard konektorů, USB - micro či USB - C má většina z nás v mobilním telefonu. Podrobnější popis
Zdroj: Slovníček pojmů
USB
kabel do konektoru Arduina:

V menu Nástroje>Port vyberte jakýkoli port vyšší než 2(může u něj být napsáno Arduino Uno) a v menu Nástroje>Vývojová deska vyberte Arduino Uno. Stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + U.

Novinky

Knihovna UltrasonicSensor

Vydal jsem novou knihovnu UltrasonicSensor pro Arduino. Popis a dokumentace jsou zatím k dispozici jen v angličtině, al pokusím se přiložit je co nejdříve i do češtiny.
English: I released a new library UltrasonicSensor for Arduino. There is a description and reference page in english (click on bold text "English").

Zjednodušení registrace

Při registraci nově není nutné potvrzovat tuto odkazem. Přesto vás žádáme, abyste se registrovali s platným e-mailem. Účty s neexistující adresou budou odstraněny.

Nové návody pro Nextion

V budoucnosti můžete na tomto webu očekávat také návody pro displej Nextion. V současnosti pracuji na meteostanici s ukládáním dat na tomto serveru.

Fórum opět spuštěno

5. prosince jsem zjistil, že roboti nepřistupují tak často, aby mohli způsobit nějaký problém s výkonem webu. Proto jsem se rozhodl fórum znovu aktivovat.

Redesign tmavého režimu

Na počátku prosince jsem provedl redesign tmavého režimu. Menu je nyní tmavší, stejně jako pozadí stránky. Pozadí textu je také tmavší. Rozložení prvků je stejné, jako dříve.

Podezření na DDoS

Asi osmého listopadu 2022 jsem zaznamanal prudký vzestup návštěvnosti. V logu jsem zjistil, že jde pravděpodobně o robota, který přistupuje na fórum. Proto jsem fórum dočasně deaktivoval.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


add_commentNový komentář close

close
login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací
0