Co je to Arduino | Tatatiti

Co je to Arduino?

Arduino je mikropočítač s větším citem pro fyzický svět. Může měřit teplotu, tlak nebo vlhkost vzduchu a to všechno ukládat na internetový server, kde si to můžete pohodlně zobrazit v chytrém telefomu nebo v počítači. Tato data lze též ukládat na SD kartu ve formátu CSV a následně je importovat do Excelu nebo jiného tabulkového procesoru.
Technologie Arduina je založená na procesorech
Atmel
Atmel Corporation je výrobce polovodičů a integrovaných obvodů založený roku 1984. Mezi jeho produkty patří mikrokontroléry (včetně klonů 8051, AT91SAM založených na architektuře ARM), jeho vlastní Atmel AVR a AVR32 architektura, rádiové (RF) zařízení, EEPROM a Flash paměťové čipy, ASIC, WiMAX a mnoho jiných. Je schopen nabídnout řešení 'system on chip'.
Zdroj: Wikipedie
Atmel
. Tyto procesory bývají osmibitové a jsou i docela levné. Na TME stojí procesor Atmel ATMEGA327P-PU 73 korun (září 2022). Výhodou Arduina oproti tvorbě vlastních desek je existence rozsáhlé komunity kolem Arduina. Pokud umíte aspoň pasivně angličtinu, tak můžete řešení naprosté většiny problémů najít na anglických komunitních fórech. Pokud umíte angličtinu aktivně, tak se na těchto fórech můžete i ptát na to, jak se vyřesí určitý problém.
Arduino se programuje většinou v programovacím jazyce Wiring. Arduino originály se vyrábí v Itálii. Arduino Uno originál stojí asi 600 Kč, ale klony se dají koupit z Číny za hodně málo peněz.

Programovací jazyk Wiring

Programovací jazyk
Wiring
Wiring je programovací jazyk vytvořený pro programování mikrokontroléru bez specifických znalostí hardware. V současné době je nejznámější jako součást open-source platformy Arduino, kde má podobu frameworku v jazyce C++.
Zdroj: Wikipedie
Wiring
je velmi podobný C++, ale s jedním rozdílem, a to je to, že Wiring je programovací jazyk pro Arduino, kdežto C++ je programovací jazyk pro Arduino využitelný, ale jednotlivci ne moc často využívaný. Wiring je na C++ založený programovací jazyk, vytvořený přímo pro Arduino.

Arduino desky

Arduino Uno

Arduino Uno je základní Arduino deskou a přímým pokračovatelem hlavní vývojové linie, která měla začátek v prvním Arduinu se sériovým portem místo USB, přes Arduino Extreme, NG, Diecimila a Duemilanove až k dnešnímu Uno. Arduino Uno používá procesor ATMega328p a jako
USB
USB je zkratka z angličtiny (Universal Serial Bus) čili univerzální sériová sběrnice. Kromě toho jde také o standard konektorů, USB - micro či USB - C má většina z nás v mobilním telefonu. Podrobnější popis
Zdroj: Slovníček pojmů
USB
převodník používá čip ATMega8 nebo ATMega16.

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo je deska designově navazující na Arduino Uno, liší se však použitým čipem, kterým je v případě Leonarda ATMega32u4. Tento čip má výhodu, že se může pro počítač tvářit jako myš či klávesnice nebo herní ovladač. Většina ostatních desek má pro komunikaci typu PC↔Arduino USB převodník. Jako převodníky se u originálních desek používají jiné čipy ATMega ne nepodobné čipu z Arduina Leonardo. Arduino Leonardo má však USB převodník integrovaný v procesoru.

Arduino Mega2560

Arduino Mega2560 je nástupcem Arduina Mega1280. Místo standardních 14 digitálních pinů má však 54 digitálních pinů. Arduino Mega obsahuje procesor ATMega2560 a 16 analogových pinů. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že má více pinů než Arduino Uno. Arduino Mega2560 nalezne uplatnění u složitějších projektů, jako je například samočinné zavlažování velké zahrady.

Arduino Due

Arduino Due designově navazuje na Arduino Mega2560, ale má procesor Atmel ARM AT91SAM3X8E, který má taktovací frekvenci 84 MHz a 32bitové jádro, což je proti běžným procesorům s osmi bity a maximálně 16 MHz velký skok. Arduino Due nalezne uplatnění u velmi složitých Arduino projektů. Arduino Due má navíc dva DAC (Digital to Analog Converter).

Využití Arduina

Arduino se často používá pro řízení například home automation (chytrá domácnost, například to, že si z mobilu cestou od moře zatopíte v domě), meteostanic nebo automatického zavlažování. Kromě těchto velkých projektů je také využíváno pro řízení budíků, robotů, nebo i 3D tiskáren. Já také často programuji jednoduché hry založené na Arduinu.
Arduinem lze řídit i třeba časovou spoušť k fotoaparátu, se kterou můžete fotografovat časosběrné záznamy např. oblohy s mraky, nebo při delším intervalu také můžete takto fotografovat stavbu.

Další využití

Arduino může také ovládat zobrazovací tabule z matice světelných diod, nebo stroboskopickou lampu, přenosný teploměr nebo umělou zátěž.
Kromě toho se na portálu Instructables objevil návod na Arduino telefon. Arduina Leonardo, Micro nebo Due lze také využít jako multimediální ovladač k počítači nebo jako herní ovladač podle vašich představ.

Závěr

Abych to shrnul, tak možnosti Arduina jsou obrovské a s kombinací Arduino + 3D tiskárna jste schopni vytvořit prakticky cokoliv. Začít můžete třeba tímto projektem blikání LED.

Novinky

Nové návody pro Nextion

V budoucnosti můžete na tomto webu očekávat také návody pro displej Nextion. V současnosti pracuji na meteostanici s ukládáním dat na tomto serveru.

Fórum opět spuštěno

5. prosince jsem zjistil, že roboti nepřistupují tak často, aby mohli způsobit nějaký problém s výkonem webu. Proto jsem se rozhodl fórum znovu aktivovat.

Redesign tmavého režimu

Na počátku prosince jsem provedl redesign tmavého režimu. Menu je nyní tmavší, stejně jako pozadí stránky. Pozadí textu je také tmavší. Rozložení prvků je stejné, jako dříve.

Podezření na DDoS

Asi osmého listopadu 2022 jsem zaznamanal prudký vzestup návštěvnosti. V logu jsem zjistil, že jde pravděpodobně o robota, který přistupuje na fórum. Proto jsem fórum dočasně deaktivoval.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


add_commentNový komentář close

login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací