Co je to Arduino?

Arduino je vlastně mikrokontrolér připájený na desce s různými součástkami. Kromě toho je Arduino LLC společnost pro výrobu již zmíněných desek s mikrokontroléry. Mikrokontrolérem téměř každého Arduina je procesor Atmel, výjimkou však je například Arduino Portenta. Arduino se programuje většinou v programovacím jazyce Wiring. Arduino originály se vyrábí v Itálii. Arduino Uno originál stojí asi 600 Kč, ale klony se dají koupit z Číny za hodně málo peněz.

Programovací jazyk Wiring

Programovací jazyk Wiring je velmi podobný C++, ale s jedním rozdílem, a to je to, že Wiring je programovací jazyk pro Arduino, kdežto C++ je programovací jazyk pro Arduino využitelný, ale jednotlivci ne moc často využívaný. Wiring je na C++ založený programovací jazyk, vytvořený přímo pro Arduino.

Arduino desky

Arduino Uno

Arduino Uno je základní Arduino deskou a přímým pokračovatelem hlavní vývojové linie, která měla začátek v prvním Arduinu se sériovým portem místo USB, přes Arduino Extreme, NG, Diecimila a Duemilanove až k dnešnímu Uno. Arduino Uno používá procesor ATMega328p a jako USB převodník používá čip ATMega8 nebo ATMega16.

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo je deska designově navazující na Arduino Uno, liší se však použitým čipem, kterým je v případě Leonarda ATMega32u4. Tento čip má výhodu, že se může pro počítač tvářit jako myš či klávesnice nebo herní ovladač. Většina ostatních desek má pro komunikaci typu PC↔Arduino USB převodník. Jako převodníky se u originálních desek používají jiné čipy ATMega ne nepodobné čipu z Arduina Leonardo. Arduino Leonardo má však USB převodník integrovaný v procesoru.

Arduino Mega2560

Arduino Mega2560 je nástupcem Arduina Mega1280. Místo standardních 14 digitálních pinů má však 54 digitálních pinů. Arduino Mega obsahuje procesor ATMega2560 a 16 analogových pinů. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že má více pinů než Arduino Uno. Arduino Mega2560 nalezne uplatnění u složitějších projektů, jako je například samočinné zavlažování velké zahrady.

Arduino Due

Arduino Due designově navazuje na Arduino Mega2560, ale má procesor Atmel ARM SAM3X8E, který má taktovací frekvenci 84 MHz a 32bitové jádro, což je proti běžným procesorům s osmi bity a maximálně 16 MHz velký skok. Arduino Due nalezne uplatnění u velmi složitých Arduino projektů. Arduino Due má navíc dva DAC (Digital to Analog Converter). Arduino Due dokáže bez problémů ovládat velký TFT displej s dotykovou plochou.

Názory uživatelů

Elektron29
Jednoduché, přehledné, bezchybné. Pro začátečníky ideální.
Arduino je i přes svou láci (malou cenu) velmi užitečný procesor, který dokáže řídit mnoho zařízení.
EM
Tata
Milá redakce,
pěkný web, jen tak dál :-)
T.
Jutta
Bezva stránky!

Novinky

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.
Články Tmavý režim
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací