Kalkulačka řízená Arduinem

Úvod

Nedávno jsem dokončil kalkulačku řízenou Arduinem. Hlavní je, že má krabičku z 3D tiskárny, 16x2
LCD
LCD (Liquid Crystal Display) je displej z tekutých krystalů. Existují i barevné (TFT) i monochromatické a znakové. Nejčastěji se setkáváme s 16x2 znakovýmí LCD displeji.
Zdroj: Slovníček pojmů
LCD
a maticovou klávesnici. Moje krabička je šedá s bílými nápisy (u každé klávesy s písmenem je odpovídající aritmetická operace), vy si můžete vytisknout jakou chcete. Kalkulačka je řízená Arduinem Uno. Díra pro
USB
USB je zkratka z angličtiny (Universal Serial Bus) čili univerzální sériová sběrnice. Kromě toho jde také o standard konektorů, USB - micro či USB - C má většina z nás v mobilním telefonu. Podrobnější popis
Zdroj: Slovníček pojmů
USB konektor
v původní verzi není, já jsem si ji musel proříznout. Je to tím, že jsem původně počítal s napájením pomocí 12V konektoru, ale nakonec jsem kalkulačku programoval až po uzavření do krabičky, takže jsem si díru musel proříznout. Vy si ji proříznout nemusíte, protože můžete naprogramovat Arduino ještě před zamontováním.

Hardware

Kalkulačka má krabičku vytisknutou na 3D tiskárně. Sešroubuje se čtyřmi vruty (zkušení 3D tiskaři mohou design upravit pro vložení matic) a komponenty vevnitř drží také na vrutech. Já jsem nesehnal dost krátké, tak displej je přišroubovaný vruty, na kterých jsou položeny matičky jako distanční podložky. Displej má ze zadní strany připevněný I2C převodník, z nějž vedou kabely do Arduina (I2C používám kvůli jednoduchosti zapojení a úspoře pinů). Moje kalkulačka je řízená Arduino klonem RobotDyn Uno R3. Jelikož chci vytisknout novou krabičku, tak můžete počkat, a postavit kalkulačku s novou krabičkou. Nová krabička bude mít připravené díry na vylupování vstupů pro konektory (můžete si je představit jako taková zahloubení z vnitřní strany krabičky, aby se snadněji díra na konektor vyřezávala), potom bude mít širší otvor na kabel od klávesnice, a nakonec bude připravená na vruty se zápustnou hlavicí. V kalkulačce je vše spojeno Dupont kabely, není tedy třeba nic pájet (pokud ovšem kalkulačku pořád nerozebíráte a neskládáte jako já, přičemž se mi ulomily drátky vedoucí z I2C převodníku). Kalkulačka nemá baterii (nevešla se mi do krabičky, a navíc jedna tužková by na napájení podsvíceného displeje a Arduina nestačila), tedy pokud chcete počítat, tak je musíte připojit na napájení. Máte-li otvor na USB konektor, tak ji však můžete napájet powerbankou.

Software

Program jsem si napsal sám, využívá jen knihovnu LiquidCrystal_I2C a vestavěnou knihovnu Wire. Klávesnici obsluhuje jedna moje funkce, vracející znak, který je právě stisknut. Pokud budete chtít, tak můžete kalkulačku upravit, aby mohla počítat více příkladů za sebou (například 3*5+6), protože můj program umí jen jednoduché aritmetické operace se dvěma čísly.

Závěr

V budoucnu mám v plánu kalkulačku vylepšit, aby uměla počítat s většími čísly a vylepšit krabičku. Také bych chtěl přidat přepínání klávesnic (na psaní závorek, procent a podobných znaků). Pokud si chcete kalkulačku postavit, tak jsem napsal návod na vytvoření.

Novinky

Knihovna UltrasonicSensor

Vydal jsem novou knihovnu UltrasonicSensor pro Arduino. Popis a dokumentace jsou zatím k dispozici jen v angličtině, al pokusím se přiložit je co nejdříve i do češtiny.
English: I released a new library UltrasonicSensor for Arduino. There is a description and reference page in english (click on bold text "English").

Zjednodušení registrace

Při registraci nově není nutné potvrzovat tuto odkazem. Přesto vás žádáme, abyste se registrovali s platným e-mailem. Účty s neexistující adresou budou odstraněny.

Nové návody pro Nextion

V budoucnosti můžete na tomto webu očekávat také návody pro displej Nextion. V současnosti pracuji na meteostanici s ukládáním dat na tomto serveru.

Fórum opět spuštěno

5. prosince jsem zjistil, že roboti nepřistupují tak často, aby mohli způsobit nějaký problém s výkonem webu. Proto jsem se rozhodl fórum znovu aktivovat.

Redesign tmavého režimu

Na počátku prosince jsem provedl redesign tmavého režimu. Menu je nyní tmavší, stejně jako pozadí stránky. Pozadí textu je také tmavší. Rozložení prvků je stejné, jako dříve.

Podezření na DDoS

Asi osmého listopadu 2022 jsem zaznamanal prudký vzestup návštěvnosti. V logu jsem zjistil, že jde pravděpodobně o robota, který přistupuje na fórum. Proto jsem fórum dočasně deaktivoval.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


add_commentNový komentář close

close
login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací
0