Deska Tinylab s Arduinem – nějaké projekty

Úvod

Jelikož na tomto webu bylo více popisů mých projektů, než nějakých návodů a textů pro začátečníky, tak jsem se rozhodl napsat pár návodů pro desku Tinylab. I kdyby jste tuto desku neměli, tak u některých projektů, jako je LED a tlačítko, budou schémata.

Tinylab

Tinylab je deska, obsahující spoustu komponent. Jejím srdcem je Arduino Leonardo a má výkonný stabilizátor, napájející všechny součástky. Jen pro příklad uveďme z hardwarové výbavy LCD displej (znakový), tlačítka anebo LED. Hlavní výhodou Tinylabu je to, že na něm můžete začít programovat hned po vytažení z krabice. Stačí připojit externí napájení (světelnými diodami a pod každou z nich je tlačítko. Vpravo od tlačítek a LEDek je rotační enkodér (něco jako potenciometr, ale dá se s ním točit pořád a přitom cvaká), vpravo od enkodéru je malé nepájivé pole, na kterém můžete zapojit případné chybějící komponenty. Hned vedle nepájivého pole je potenciometr (vpravo), čidlo teploty, fotorezistor a čtečka SD karet. Jednou z mých nejoblíbenějších součástek jsou bezdrátové moduly XBee. Slot na XBee je nad čtečkou SD, potom se dá nad nepájivým polen do malého čtyřpinového výstupku zasunout BlueTooth modul HC-06. Nad XBee lze umístit ESP8266 Wi-Fi modul (takový malý výrobeček, co se umí připojit k Wi-Fi, podporuje UDP a má spoustu dalších výhod). Nad Wi-Fi modulem je relé, kterým u našeho budíku spínáme vibrační motorek. Hlavní součástka, tedy Arduino Leonardo, se nachází nad nepájivým polem a vlevo od něj je stabilizátor napětí. Vlevo nahoře je pak LCD displej (znakový, 16x2), pod kterým je sedmisegmentový displej. Pod sedmisegmentovým displejem je RTC modul, EEPROM paměť a bezdrátový modul NRF24L01.

Blikání LED

Úvod

K tomuto projektu není třeba schéma zapojení, jelikož na Tinylabu je na pin 13 připojena jedna ze čtyř LED a na Arduino deskách je na pin 13 připojená vestavěná LED.
Tento návod je pouze upravený a zkrácený článek Arduino - blikání LED (první projekt s Arduinem).

Program

Do Arduino IDE nahrajte tento program:
void setup () {  pinMode(13, OUTPUT); //Nastav pin 13 jako výstup } void loop () {  digitalWrite(13, HIGH); //Na pinu 13 nastav hodnotu HIGH  delay(1000);           //Počkej 1 sekundu (1 x 1000 = 1 = jedna vteřina)  digitalWrite(13, LOW);  //Na pinu 13 nastav hodnotu LOW  delay(1000); }

Závěr

Jelikož program od budíku se ztratil při poruše flash disku, tak v dalším vývoji pokračovat nebudu. Současný program je nahraný do Tinylabu, a pokud ho odstraním, tak bude navždy ztracený i zkompilovaný kód. S dalšími články o budíku tedy nemůžete počítat.

Novinky

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


login key | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací