USB konektory: jak fungují a k čemu jsou | Tatatiti

USB konektory: jak fungují a k čemu vlastně jsou

Každý z nás se jistě už setkal s nějakým typem USB konektoru. USB nás doslova obklopuje, konektory tohoto typu se nacházejí snad na každém modernějším elektronickém zařízení, USB konektory jsou v mobilech, počítačích, tabletech, powerbankách, navigacích, rádiích, fotoaparátech...
USB konektory slouží k přenosu dat mezi elektronickými zařízeními, k nabíjení, k zapojení externích diskových jednotek...

USB-A

Využití mají spoustu, a my se dnes podíváme, jak který vypadá a jak jsou využívány.
Jeden z nejběžnějších USB konektorů je USB-A, které najdeme v počítačích, powerbankách, USB adaptérech a podobných napájecích zařízeních. Navíc v počítačích se do něj zapojují prakticky všechny komponenty jako jsou flash disky, SD čtečky a také pomocí kabelu můžeme připojit k PC mobilní telefon. I Arduino desky k počítači připojujeme pomocí kabelu, který má na jednom konci USB-A a na druhém konci je USB-Micro, USB-B nebo USB-Mini. Tento konektor je relativně robustní, tj. není tak snadné ho zničit opačným otočením konektoru, jelikož to zpravidla hned poznáte.

USB-Micro

Hned po USB-A je USB-Micro. Tento typ je často využíván pro dobíjení různých zařízení jako jsou powerbanky, mobilní telefony a tablety. Je zabudován také v Arduinu DUE a Arduinu Leonardo. Jde asi o nejmenší USB a v současnosti je nahrazován zejména v mobilech konektorem USB-C. Jen tak mimochodem, Arduino klon RobotDyn Mega WiFi má také MicroUSB port. MicroUSB porty mohou vypadat, že je jedno, jak otočený zapojíte USB konektor do zařízení, ale není tomu tak. Tímto způsobem můžete konektor snadno zničit, a právě tento problém řeší nový typ konektoru USB-C.

USB-C

Tento konektor je středově souměrný, a proto je jedno, jakým způsobem zapojíte kabel do konektoru. Jde o moderní typ konektoru, přes který je u některých moderních notebooků řešeno i nabíjení. USB-C zvládne přenášet i VGA nebo HDMI signál, je mnohem rychlejší než ostatní typy (A, B, Mini, Micro) souhrnně nazývané USB-2.0 a USB-3.0. USB-C je produktem generace USB-3.2, a má postupně nahradit konektory USB-2.0 a USB-3.0. V roce 2019 navíc přišel standard USB-4, založený též na USB-C, který slibuje přenosovou rychlost 40 Gb/s.

USB-B

USB-B je konektor, se kterým se jako programátoři Arduina budete setkávat často – je totiž na mnoha Arduino deskách: Arduino Mega, Arduino Uno a další. Je charakteristický svým téměř čtvercovým tvarem. Dříve se hojně využíval u tiskáren, dnes jsou tiskárny připojené např. přes Wi-Fi®, takže tento konektor "upadá v zapomnění". Výhoda tohoto konektoru je v tom, že je velký, takže nemá malinké kontaktíky jako např. USB-Mini, tedy je relativně odolný i vůči páčení kabelu, ovšem zrovna u Arduina je potom riziko, že se konektor vylomí z desky.

USB-Mini

Jako poslední nám zbylo USB-Mini. Moje osobní zkušenost s ním je špatná, jelikož konektor se často ulomí z desky plošného spoje a potom je deska samozřejmě k ničemu. Je využíván u zařízení jako jsou satelitní navigace, přenosná rádia a podobná zařízení, která se přenášejí, ale USB-Micro by bylo zbytečně malé. Problém je v tom, že středové těleso s kontakty se snadno nějak zničí, což vede k následné nepoužitelnosti konektoru. To se projevuje častými výpadky připojení až po nemožnost zajistit kvalitní napájení.

Závěr

Nyní tedy víte, jaké USB konektory existují a kde které najdete. Jen na závěr bych chtěl dodat, že USB nejsou jen konektory, ale i komunikační standard.
USB kabely až na výjimky začínají konektorem USB-A a končí nějakým z ostatních konektorů. USB-A zapojíme do počítače nebo napájecího zdroje, druhý konektor do tiskárny nebo nějakého přenosného zařízení. Zrovna u té tiskárny však musíme zapojit i napájecí zdroj, protože USB konektor by všechny motory a řídící jednotku neutáhl. Oproti tomu externí SSD disky s USB konektorem, hovorově nazývané "flashky", se napájejí jen z USB konektoru a jejich spotřeba je zanedbatelná.

Novinky

Nové návody pro Nextion

V budoucnosti můžete na tomto webu očekávat také návody pro displej Nextion. V současnosti pracuji na meteostanici s ukládáním dat na tomto serveru.

Fórum opět spuštěno

5. prosince jsem zjistil, že roboti nepřistupují tak často, aby mohli způsobit nějaký problém s výkonem webu. Proto jsem se rozhodl fórum znovu aktivovat.

Redesign tmavého režimu

Na počátku prosince jsem provedl redesign tmavého režimu. Menu je nyní tmavší, stejně jako pozadí stránky. Pozadí textu je také tmavší. Rozložení prvků je stejné, jako dříve.

Podezření na DDoS

Asi osmého listopadu 2022 jsem zaznamanal prudký vzestup návštěvnosti. V logu jsem zjistil, že jde pravděpodobně o robota, který přistupuje na fórum. Proto jsem fórum dočasně deaktivoval.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


add_commentNový komentář close

login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací