Zajímavosti a zprávy

Nejvýkonnější superpočítač (11. 13. 2022)

Nejvýkonnější počítač světa, americký Frontier, dokáže provést 1 100 000 000 000 000 000 operací za sekundu. Váží přes 3600 kg, jekho příkon činí něco kolem 21 MW (za jednu hodinu spotřebuje přibližně tolik, co průměrná domácnost spotřebuje za 7 let) a výpočty v něm provádí 9472 64jádrových procesorů AMD. Pro představu, běžný stolní počítač má v sobě jeden čtyř- nebo osmijádrový procesor.
Na stavbě Frontieru se podílela firma AMD a Hewlett-Packard Enterprise. Počítač je chlazen kapalinou, což umožňuje menší velikost proti stejně výkonnému vzduchem chlazenému počítači.

Čím je pro IT výjimečný den 19. ledna 2038?

Víte, co je Unixové časové razítko, Unix Timestamp? Je to počet sekund od prvního ledna 1970. Spousta systémů používá toto razítko pro interní ukládání času.
19. ledna 2038 dojde k přetečení tohoto již tak velkého čísla (nyní 1670194348) přes 32 bitů. To způsobí, že spousta systémů přestane fungovat, budou od tohoto data počítat čas zase od 1. 1. 1970. Některé systémy přejdou na 64-bitovou proměnnou, což časovému razítku prodlouží život na mnohonásobek.

Novinky

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


Mercedes
To je zajímavé, netušil jsem že vůbec existuje Unix Timestamp.
add_commentNový komentář close

login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací