Zajímavosti a zprávy | Tatatiti

Zajímavosti a zprávy

Co je to DoS útok

DoS (z angl. Denial of Service) je útok, při kterém má dojít k vyřazení služby z provozu. Tyto útoky jsou cíleny na servery různých společností. K útoku dochází tak, že se odešle mnoho požadavků na server oběti, který se tímto zahltí. Další technika útoku je HTTP Slow POST. Ten je založen na poslání HTTP POST requestu s hlavičkou Content-Length, která specifikuje délku obsahu. Obsah je následně odesílán velmi pomalu, třeba rychlostí 1 bajt za sekundu. Takových požadavků útočník odešle tolik, aby to stačilo zahltit servery oběti, které potom nedokážou zpracovat požadavky normálních uživatelů.

Jak funguje DDoS

Při DDoS útoku se využívá stejný princip jako u normálního DoS útoku, ovšem je využito více zařízení. Většinou se užívají normální počítače infikované virem nebo červem. Spojení těchto počítačů se nazývá botnet. Útočník poté může botnet ovládat, a zaútočit s ním na server oběti.

Nejvýkonnější superpočítač (11. 13. 2022)

Nejvýkonnější počítač světa, americký Frontier, dokáže provést 1 100 000 000 000 000 000 operací za sekundu. Váží přes 3600 kg, jekho příkon činí něco kolem 21 MW (za jednu hodinu spotřebuje přibližně tolik, co průměrná domácnost spotřebuje za 7 let) a výpočty v něm provádí 9472 64jádrových procesorů AMD. Pro představu, běžný stolní počítač má v sobě jeden čtyř- nebo osmijádrový procesor.
Na stavbě Frontieru se podílely firmy AMD a Hewlett-Packard Enterprise. Počítač je chlazen kapalinou, což umožňuje menší velikost proti stejně výkonnému vzduchem chlazenému počítači.

Čím je pro IT výjimečný den 19. ledna 2038?

Víte, co je Unixové časové razítko, Unix Timestamp? Je to počet sekund od prvního ledna 1970. Spousta systémů používá toto razítko pro interní ukládání času.
19. ledna 2038 dojde k přetečení tohoto již tak velkého čísla (nyní 1679465203) přes 32 bitů. To způsobí, že spousta systémů přestane fungovat, budou od tohoto data počítat čas zase od 1. 1. 1970. Některé systémy přejdou na 64-bitovou proměnnou, což časovému razítku prodlouží život na mnohonásobek.

Novinky

Nové návody pro Nextion

V budoucnosti můžete na tomto webu očekávat také návody pro displej Nextion. V současnosti pracuji na meteostanici s ukládáním dat na tomto serveru.

Fórum opět spuštěno

5. prosince jsem zjistil, že roboti nepřistupují tak často, aby mohli způsobit nějaký problém s výkonem webu. Proto jsem se rozhodl fórum znovu aktivovat.

Redesign tmavého režimu

Na počátku prosince jsem provedl redesign tmavého režimu. Menu je nyní tmavší, stejně jako pozadí stránky. Pozadí textu je také tmavší. Rozložení prvků je stejné, jako dříve.

Podezření na DDoS

Asi osmého listopadu 2022 jsem zaznamanal prudký vzestup návštěvnosti. V logu jsem zjistil, že jde pravděpodobně o robota, který přistupuje na fórum. Proto jsem fórum dočasně deaktivoval.

Změna administrace

16. září přibylo nové menu, nastavení pravého sloupce v administraci, tmavý režim vázaný, na uživatele, nový vzhled administrace a ještě pár drobností. Většina tohoto je dostupná jen pro registrované uživatele.

Soukromé zprávy (PM)

Na tomto webu 9. září přibyly soukromé zprávy. Využívat je mohou registrovaní uživatelé. Adresát se určuje zadáním uživatelského jména a v adresním políčku funguje našeptávač. Ovšem ten, který nepíše na fórum, není v našeptávači vidět.

Nové fórum zde

24.srpna 2022 jsem na tomto webu spustil fórum. Je dostupné v menu vedle článků a jde kompletně o můj vlastní program.

Blikání LED různě

22.srpna 2022 jsem zveřejnil různé způsoby blikání LED. Tento projekt je často označován za "druhý projekt", hned po blikání LED normálním způsobem.

Stopky s Arduinem

18.srpna 2022 jsem vydal článek o stopkách. Jde o jeden z článků o "začátečnických projektech", které mají za cíl naučit vás více o programování Arduina v praxi.

Arduino kalkukačka

6. dubna tohoto roku jsem naprogramoval kalkulačku řízenou Arduinem Uno. V tomto článku jsem popsal její funkce a konstrukci.

USB konektory

Před nedávnou dobou vyšel článek o USB konektorech, jejich využití a funkci. Popisuje všechny dostupné běžné konektory i místo, kde je najdeme.

Tinylab budík

Nedávno jsem vydal článek o budíku řízeném Arduinem, co je založený na desce Tinylab. Tento článek popisuje všechny funkce budíku i desku Tinylab.

Komentáře


Mercedes
To je zajímavé, netušil jsem že vůbec existuje Unix Timestamp.
add_commentNový komentář close

login person_add | help
Používáním tohoto webu souhlasíste se shromažďováním údajů o vás. Více informací